1. Rozszerzanie dziurek w uchu

Nigdy nie nosiłam/em tuneli, jedynie zwykłe kolczyki. Jak zacząć? 
Zanim zaczniesz, najpierw dowiedz się jak najwięcej o rozciąganiu i tunelach! Niech twoja decyzja będzie w pełni świadoma. Poniżej znajdują się jedynie najbardziej podstawowe informacje i najlepiej byłoby gdyby nasza strona nie była Twoim jedynym źródłem wiedzy.

Czy rozciąganie jest bezpieczne?
Jeśli się to robi z głową, to jak najbardziej. Rozciąganie dziurek w uchu nie jest trwałym uszkodzeniem jak w przypadku tatuażu. Dziurki się zrastają.

Rozpychacze (tapery)

Rozpychanie dziurki przy pomocy rozpychaczy i taperów to sposób rozciągania wymagający dużo cierpliwości. Nie należy się śpieszyć i lepiej unikać wciskania rozpychacza 100mm do dziurki 3mm ;)

Nawijanie taśmy teflonowej (PTFE)

Wykorzystujac taśmę, możemy dowolnie zwiększać objętość rozpychacza. Dzięki temu jesteśmy w stanie bezpieczniej rozciągać ucho, zwiększając objętość rozpychacza o minimalne wartości.

Obciążenie (ciężarki)

To tradycyjna znana już ze starożytności metoda rozciągania uszu i przekłutych otworów. Masajowie do dzisiaj rozciągają swoje uszy w taki właśnie sposób :) Na uszach członków plemienia wiszą różne ozdoby, ciężarki, a nawet narzędzia.

Dermal punch

Wycinamy fragment tkanki specjalną okrągłą igłą, tzw. "biops punch". Podobnie jak w zabiegu przy użyciu skalpela - trzeba czekać do całkowitego wygojenia się rany.

Skalpeling

Usuwamy fragment tkanki za pomocą skalpela. Przy tej metodzie trzeba pamiętać, że na włożenie ozdoby i dalsze rozciąganie trzeba poczekać do całkowitego wygojenia się rany po zabiegu!

2. Higiena to podstawa!

Czy rozciąganie boli?

Im wolniej i dbalej rozciągasz, tym zmniejszone jest ryzyko bólu. Rozciąganie nie powinno jednak wywoływać jakichś ciężkich przeżyć, jeśli przebiega poprawnie i ból przy tunelach może być sygnałem, że należy skonsultować się z piercerem i sprawdzić stan ucha.

Z jaką szybkością mam rozciągać uszy?

Sugerujemy, aby powiększać rozmiar NIE SZYBCIEJ niż 1mm na miesiąc, a jeśli wytrzymasz dłużej, tym lepiej zrobisz swoim tunelom. Błyskawiczne rozciąganie (kilka mm w dzień czy tydzień) może powodować blow outy, "słoneczka" oraz rozerwanie tuneli.

Rozciąganie uszu uczy cierpliwości i pokory :)

Czym i jak rozciągać?

Najwygodniej rozpychaczami, a najbezpieczniej taśmą PTFE. Staraj się nie rozerwać dziurki. NIC na siłę! ZAWSZE pamiętaj o nawilżeniu - można nasmarować ozdobę i ucho oliwką lub żelem do rozciągania tkanki.

Ok, noszę tunele od roku i mi się znudziło. Czy dziurki mi się zrosną?

Uszy mają bardzo dużą tendencję do regeneracji. Przykładowo: jeśli zdejmiemy tunele na noc to rano możemy mieć trudności z ich ponownym nałożeniem. W ciągu nocy uszy mogą się zejść o 1-2 mm. Należy również zaznaczyć, że bardzo dużo zależy od tego w jaki sposób rozciągneliśmy dziurki. Jeśli dziurki były rozszerzanie powoli to dziurki powinny wrócić do stanu początkowego. Dziurki wycięte chirurgicznie nie wrócą już do małego rozmiaru.

Jaki jest maksymalny rozmiar, który mogę nosić, aby potem wrócić do noszenia zwykłych kolczyków?

Należy podkreślić, że NIE MA ŻADNEJ reguły z tym związanej. Jak wspomnieliśmy uszy mają bardzo dużą tendencję do regeneracji i ładnie rozciągnięte do 10 mm tunele POWINNY zrosnąć się do stanu początkowego, ale 100% gwarancji nie ma! Z drugiej strony wiemy, że bardzo szybko rozciągnięte 15 zeszły się do rozmiaru 2-3 mm....

Czy kolczyki są wysterylizowane?

Nie. Żadna z naszych ozdób nie jest oryginalnie wysterlizowana. Taką opcję można dodatkowo zamówić. Dodatkowo w większości rozpychacze są z akrylu, którego nie da się wysterylizować. Można natomiast go zdezynfekować, co jest wystarczające do zamontowania go w zagojone miejsce. Jak to zrobić? Zobacz film dotyczący dezynfekcji kolczyków z różnych materiałów.

Czy tunele należy czyścić?

NIEZBĘDNE jest regularne czyszczenie tuneli i ucha (woda z mydłem doskonale się sprawdza), aby nie dawać powodu bakteriom do wywołania infekcji. Dobrym środkiem do przemywania ran, ale też zagojonych przekłuć i kolczyków jest Srebro Koloidalne.

W moim uchu zbiera się wydzielina, która nieprzyjemnie pachnie. Czy to normalne?

Ucho naturalnie wydziela wydzielinę, dlatego wskazane jest czyszczenie i przemywanie ucha i tuneli co jakiś czas (polecamy nawet 2 razy dziennie).

Pielęgnacja tuneli:

  • Mycie - Im większy rozmiar rozciągniętego płatka ucha, tym więcej zbiera się w nim wydzielin organizmu, martwego naskórka i brudu - dobrze myć uszy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) mydłem antybakteryjnym, np. Protex, Satin, Provon. Inne mydła antybakteryjne mogą być zbyt mocne w działaniu i nadmiernie wysuszać skórę.
  • Daj odpocząć uszom - Istnieje wiele korzyści z zapewnienia odpoczynku Twoim uszom. Dobrą praktyką jest wyjmowanie biżuterii na kilka godzin każdego dnia (np. na noc).
  • Nawilżanie - Aby utrzymać ucho w dobrej kondycji, uniknąć łuszczenia się skóry, a co za tym idzie, możliwości zmniejszania się grubości skóry u dołu ucha, należy systematycznie je nawilżać. Bardzo dobrze sięsprawdza olejek jojoba.
  • Dezynfekcja - Do dezynfekcji biżuterii oraz ucha możesz używać preparatu Octenisept.

Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj również dwa filmy:

"Jak rozciągać prawidłowo uszy?", w którym mówimy o poprawnym rozciąganiu, pokazujemy jak rozciągać taśmą teflonową i inne. "Zanim zrobisz sobie tunele", gdzie opowiadamy o różnych kształtach i materiałach tuneli oraz informacji, jak czyścić rozciągnięte uszy.